"Біз – еліміздің болашағымыз" сынып сағаты»
Сабақтың мақсаты: отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Міндеттер:
1. Оқушылардың бойында қазақстандық патриотизмді, бейбітшілікті, ұлттық келісімді қалыптастыру, біздің Отанымыз туралы балалардың білімі мен түсінігін тереңдету және кеңейту;
2. Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, туған өлкесі туралы, Қазақстан тарихы туралы көбірек білуге деген қызығушылық пен ықыласты дамыту.
3. Өз елі, өз халқы үшін мақтаныш сезімін тәрбиелеу.
Жабдықтар: иллюстрациялар, фотосуреттер, ҚР картасы.
Сабақтың барысы:
Жүргізуші: Қайырлықүн! Қайырлы күн! Сәлеметсіз бе, құрметті қонақтар! Бүгін біз әрбір қазақстандық үшін маңызды мереке – Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік Күнін атап өту үшін жиналып отырмыз. С праздником! Біздің сабақты жаттығудан бастаймыз. №1 Слайд
Оқушылар орындарынан тұрады шеңбер құрып, сергіту сәтін өткізеді.
- Егер сіз таңертең мектепке қуана барсаңыз, оң қолмен өшіріңіз.
-Егер сіз адамдарда адалдық пен парасаттылықты бағаласаңыз, алға қадам жасаңыз.
- Егер өз күштеріңізге сенімді болса, аяқпен сүртіңіз.
-Егер сіз адамдардың құқықтарын құрметтеуге тиіс деп ойласаңыз, олардың ұлттық және әлеуметтік тиістілігіне қарамастан, артқа қадам жасаңыз.
-Егер сізді еліміздің тағдыры алаңдатса, алақаныңызға байлаңыз.
-Егер сіз өзіңізді патриот деп санасаңыз, екі қолды жоғары көтеріңіз.
-Егер сіз біздің еліміз әлемде лайықты орын алатынына сенсеңіз, екі қолды алға тартыңыз. Егер сіз елдің болашағы сізге байланысты деп сенсеңіз, қолыңызға алыңыздар.
- Маған сабақта Мұқият, тапқырлығыңызды, ең бастысы-сіз не білетініңізді және қалай жұмыс істей алатындығын көрсеттіңіз.
- Әңгіме не туралы білу үшін алдымен сұрақтарға жауап беру керек.
1) Қазақстан Республикасының рәміздерінің бірі. Ол мөрлерде, монеталарда бейнеленген.
2) Қазақстан Республикасының жалауында бейнеленген құс. Бостандық пен тәуелсіздікті бейнелейді.
3) көшпенділердің қозғалыс құралы.
4) салтанатты ән, мемлекеттік егемендіктің символы. Мектепте линейкаларда, түрлі жиналыстарда орындалады.
5) елтаңбаның негізі, оның жүрегі. Ол ошақты, отбасын бейнелейді.
6) ортасында алтын күн мен қыраны бар көк-көгілдір мата.
Тігінен "Отан"сөзі шықты.
Жүргізуші: Жарайсыңдар, балалар! Сіз қазір не туралы дұрыс ойладыңыз. Тыныш болсын, бірақ бұл сөзді рухпен айтамыз. Бұл сезсеңіз, проговорив бұл сөз? (жылу, салтанатты, мейірімділік...). Сіз үшін бұл маңызды сөз нені білдіреді?
Балалар жауап береді
Жүргізуші: әлемдегі ең әдемі-Отан. Әр адамның өз Отаны бар. Және әркім оны жақсы көреді. Ол туған және тұратын жерді жақсы көреді. Өз ана тілін, билерін, кітаптарын жақсы көреді. Отансыз және өз халқынсыз адам өмір сүре алмайды.
Жүргізуші: Балалар, сіздің қауымдастығыңызды "Қазақстан" сөзімен атаңыз»
Оқушылар:
Қазақстан-біздің болашағымыз
Қазақстан-бұл еркіндік Қазақстан
Қазақстан-Күн сәулесі
Қазақстан-бұл жеңістердің қанаттары.
Жүргізуші: Бүгін біз еліміз туралы айтамыз. Бар күшін поневоле мәжбүрлейді оглянуться бұрын мен үшін өткенді еске емес, түсіну үшін, болашағы. 1991 жылы 16 желтоқсанда "ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі туралы"ҚР Конституциялық заңы қабылданды. Дәл осы күні халқымыздың барлық ұрпақтарының арманы орындалды. Ежелгі қазақ жерінде жас мемлекет жарияланды. Тарихымыздың 20 жылы — мерзімі аз, бірақ біз үшін бұл жеңіс, үміт пен үміттер. Қысқа мерзім ішінде Қазақстан мемлекеттің барлық салаларында: саясатта, экономикада, мәдениетте ірі ауқымды реформалар жүргізе алды және әлемдік қоғамдастықта лайықты орын алды.
Жүргізуші: Қазақстан халқы, кез келген басқа сияқты, өз дәстүрлеріне, мәдениетіне, өнеріне ие. Мен "бәйге" ойынын ойнауды ұсынамын»
Жүргізуші:менің ойымша, балалар қазақ мақал-мәтелдерін біледі. Қазір біз оларды тексереміз. (Мұғалім екі бөлікке бөлінген мақалдарды таратады. Балалар оларды жинап, оқуға тиіс.)
Мақал-мәтелдер:
Отаннан жылы, ал бөтеннен суық.
Егер достық үлкен болса, Отан күшті.
Халық достығы мен байлық-байлықтан қымбат.
Туған жер-алтын бесік.
Отансыз адам, бұл ормансыз.
Жүргізуші: Отанды сүю және қорғау — бұл Патриот болу, өз Отанын мақтан ету, ел заңдарын құрметтеу және сақтау, өз міндеттерін орындау, қоғамдық өмірде белсенді болу дегенді білдіреді.
Өз Отанының патриоты " викторинасы»
1. Біздің мемлекетіміздің Негізгі Заңы қалай аталады? (Конституция).
2. Біздің мемлекетіміздің Конституциясы қашан қабылданды? (1995 жылғы 30 тамыз)
3. Сіз, Қазақстан азаматтары ретінде, қандай құқықтары мен міндеттері бар? (негізгі құқық-мектепте оқу, білім алу және өз Отанының лайықты азаматы болу)
4. Қазақстанның тәуелсіздік алған жылы? (16 желтоқсан 1991 ж.)
5. Қазақстанның астаналары қандай қалалар болды? (Орынбор, Қызылорда, Алматы, Астана)
6. Қазақстан қандай елдермен шектеседі? (Ресеймен, Қытаймен, Қырғызстанмен, Өзбекстанмен, Түрікменстанмен)
13 оқушы:
Кенеттен дала өрті Астана деп аталды
жыл
Қала кең және өсуде.
Даңғылдар жарықтандырылады,
Құрып, жаңа үйлер.
Бұл барлық Астана тұлға!
Бұл Астана қаласы!
"Сәлем ел" әні естіледі»
Сөздер мен музыка
СерикаМусалиева
Қайырмасы:
Қош келдің, Астана!
Сен-еркін құссың!
Бұл-Астана!
Сәлем, Медеу!
Таулар аспанға созылады, бұл-Алматы!
Қош келдің, жер!
Мұнда Шахтер жаны, бұл-Қарағанды!
Сәлем, ел – бұл-менің қазақстаным, бұл менің жерім!
I. мен Атырауға Каспий арқылы Ақтауға барамын,
Көкшетауда қараймын, әрі қарай, жолға қайта қараймын.
Петропавл қоңырау шалып, дос шақырады, онда погостить,
Онымен Қостанай қаласына барамын және ән шырқаймыз, бер!
Қайырмасы.
ІІ. Досым, бізге уақыт келді, Алда Қызылорда,
Онда Шымкент немесе Тараз... газға күшті.
Қара – Талдықорған.... Барлық жіптер тянут Жезқазған,
Ақтөбеде жаңбыр жауады.... Орал – салқын күндері.
Қайырмасы.
Жүргізуші: Міне, ол біздің Қазақстан! Және барлық жерде адамдар тұрады. Сіз қалай ойлайсыз, Қазақстанда тұрғындар көп ме? (балалардың жауаптары) Қазақстан халқының саны 17 миллионнан астам адамды құрайды.
- Ал оларды бір сөзбен қалай атауға болады? (Қазақстандықтар).
Жүргізуші: Дұрыс, біз-қазақстандықтар. Бірақ ұлты әр түрлі. Қазақстан-көпұлтты біртұтас мемлекет. Оны қазақтардан басқа 120 ұлт пен ұлыс өкілдері мекендейді: орыстар, украиндар, татарлар, немістер және т.б. Қазақстан халқының саны үлкен. Біздің елімізде барлық адамдар тең құқылы: әйелдер мен ерлер, жастар мен қарттар, кез келген ұлт өкілдері. Әрбір халық өз тілі, өз әдет-ғұрыптары, өз мәдениеті.
Оқушы:
Менің Отанымның халқы өмір сүреді
Достық отбасы ретінде,
Ондаған бауырлас тілдер
Мен ести аламын
Оқушы:
Бізде барлығы бар
Кейін және қазір:
Өзендер, таулар мен ормандар,
Көк аспан.
Мұхит, күн, қар
Және жер бәріне бірдей!
Оқушы:
Оның бәрін бізге беруге қуаныштымыз,
Тек ашкөздік қажет емес.
Және сонда қалады
Барлығы үшін және мәңгі!
Қала далада өсуде,
Юная столица.
Бәйтерек аспанға түседі
Және летит ретінде құс.
Балалар жүгіріп, ленталарды талдап, символдық карусель құрып, жолда оқиды.
- Елмен бірге өсуде,
- Достық пен армандаймыз.
- Әлем халықтарының тілдері,
- Мектепте оқимыз.
- Біз достығымызды қалаймыз,
-Әлі де күшті болды.
- Жиырма бірінші ғасырға қадам басты
- Қазақстанның Жастық Шағы.
Жүргізуші: Біздің бүгінгі сабақ аяқталды. Сіз көп нәрсені түсініп, меңгергеніңізге сенгім келеді. Планетада тұратын әрбір адам өз Отаны, өз халқы мен елі, өз жері мен тарихы үшін мақтаныш сезімін сезінеді. Біз бүгін өткенді есте сақтауымыз керек, жарқын болашақты құру үшін нағыз білуіміз керек.
"Біз еліміздің болашағымыз" сынып сағаты»
Сынып сағатын ұйымдастырудың бастамашысы 9 сынып жетекшісі О. А. Сұлтанбеков болып табылады. Іс-шараға дайындық барысында оқушылар белсенділік, дербестік және бастамашылық танытты. Атқарылған жұмыстың нәтижелілігі сынып сағатын өткізу барысында оқушылар бір-бірімен қарым-қатынаста болды, өз пікірін айтып, өз көзқарасын қорғай білді. Өткізілген іс-шара оқушыларға оң әсер етті. Өткізілген іс-шара оқушылардың Отанын сүюге, достықты құрметтеуге ,Біздің күшіміз бірлікте екенін білуге мүмкіндік береді. Сынып жетекшісі іс-шараны өткізу барысында оқушылардың назарын жұмбақтар мен викториналарда картамен жұмыс істеуге аударды.Оқушылар мен сынып жетекшісі арасындағы қарым-қатынас жақсы, тәрбие міндеттеріне, жас ерекшеліктеріне, ұжымның даму деңгейіне сәйкес келеді.
Қорытынды :жалпы қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізілді деп санаймын, бірақ оқушыларды өз бетінше қорытынды жасауға, қорытуға, талдауға және балалардың тілін дамыту бойынша жұмыстарды дамытуға үйрету қажет.
Установите приложение на смартфон и работайте офлайн